Samekniv, längd ca 29,5cm, dekorerad slida i ben samt läder, skaft av ben, bladets längd: 9,5cm, Erik Frost Mora Sweden, signerad Särna.

1 300 kr

(goran08)

Auktnr SE22.20240430.A35758
Varukategori Övrigt
Kontor Farsta
Utropspris 300 kr
Aktuellt bud 1 300 kr
Stänger 2024-04-30 21:32:00
Provision 195 kr
Frakt 129 kr

Collier med imitationspärlor, längd ca 46cm, bredd ca 0,5-4mm, 21K  Vikt: 1,7 g

Collier med imitationspärl...

Brosch, Chanel, med vita stenar, ca 38x50mm, bijouteri, märkt Chanel A20 K, made in France, orginaletui, kvitto från Birger Jarlsgatan 2020.

Armbandsur Omega Seamaster Aqua Terra, 39mm, quartz, datum, referensnummer: 196.1113, serienummer: 58838400,  calnr: 1538, stål, stållänk, innermått inklusive ur ca 16cm,  5 extra länkbitar, originalask, kvitto på batteribyte med trycktest år 2023, bruksskick

Ett par örhängen med diamanter 16x ca 0,01ct, längd ca 12,8mm, bredd 2,2mm, GHA, vitguld, 18K  Vikt: 3,5 g

Ett par örhängen med diam...

Huvudsmycke, dekor i relief och röd sten, längd ca 15cm, bredd ca 39cm, buckligt, 21K Vikt: 34,9 g

Hänge med blå stenar samt diamanter ca 90x 0,02ct, 1x 0,10ct, längd ca 40mm, bredd ca 30mm, 18K Vikt: 17,9 g

Hänge med blå stenar samt...

Reseur Luxor Worldtime, 1122, mått ca 55x60mm, repigt glas, bruksskick, originalfodral i läder, defekt fodral

Hänge med möjligen cabochonslipad karneol, ca 10-18mm, 925/1000 silver Vikt: 1,6 g

Hänge med möjligen caboch...

Armband med vita stenar, längd 18cm, bredd ca 2,5-3mm, repig, 21K Vikt: 6,4 g

Armband med vita stenar, l...

Herrur Breitling, New Pluton, quartz, analog/digital, stål, Ø42mm, ref: A51037, serienr: 42861, stålarmband, repig, repigt glas, servicebehov, eventuellt digitalt eller knappen, fodral från Bukowskis ej original, troligen 1990-tal, inga övriga tillbehör.

Brosch, tillverkad av Fonsèque et Olive, (Georges Fonsèque och Emile Olive) Paris år 1889, Art Noveau, i form av en kvist med vindruvor, modellen kallas "Le Raisin",  kvisten prydd med rosenslipade diamanter och druvorna är i rött frostat glas. Broschen finns omnämnd med bild i  "La bijouterie Française au XIXe siècle" (French Jewellery of the Nineteenth Century) av Henri Vever, publicerad år 1908. En liknande brosch med tre druvor från samma tillverkare finns representerad på Victoria & Albert Museum i London, inventarienummer: M.88-2007. höjd ca 17-26mm,  bredd ca 45mm, limrester på druvorna, litet mellanrum mellan metall och ena druvan, 18K samt silver. Vikt: 18,1 g

Brosch, tillverkad av Fons...

Armband Ärtlänk med sex berlocker, längd ca 16,5cm, bredd ca 5-30mm, 23K Vikt: 30,3 g

Armband Ärtlänk med sex b...

Armband med genombruten dekor, längd ca 18,5cm, bredd ca 8mm, något skev, 21K Vikt: 7,5 g

Väska Marc Jacobs, Monogra...

Figurin nakenstudie, märkt W 1764 Germany, höjd ca 18cm, porslin, ytslitage

Figurin nakenstudie, märkt...

Collier, längd ca 47,5cm, bredd ca 0,5-4mm, 21K  Vikt: 1,6 g

Collier, längd ca 47,5cm, ...

Armband matterad dekor, längd 18cm, bredd ca 14mm, 925/1000 silver Vikt: 31,4 g

Armband matterad dekor, lä...

Hänge, riddardekor, monogramgravyr, längd ca 49mm, exklusive ögla, bredd ca 33mm, troligen utbytt del på baksidan, ostämplat, silver Vikt: 8,7 g

Hänge, riddardekor, monogr...

Brosch med opaler, turkoser samt emaljdetaljer, längd ca 85mm, bredd ca 45mm, ostämplad, metall Vikt: 19,7 g

Armbandsur Swatch/Omega, MoonSwatch, Mission to Saturn, bioceramic, quartz, ca 42mm, kronograf, kardborrband, repigt plexiglas, repig, inga tillbehör.

Se kontorets övriga auktionsvaror